ראיתם טעות? רוצים לעזור? גם אתם יכולים! הירשמו לאנציקלופדיה וערכו ערכים בצורה קלה! לחצו כאן לעוד מידע

אדארד סטארק

מתוך אנציקלופדית וינטרפל

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אדארד סטארק
Eddard.jpg
שם מלא: אדארד סטארק
בית אב: בית סטארק
איזור: הצפון
מין: זכר
ציור: אמוק

באנגלית: Eddard Stark

נולד בוינטרפל לאביו לורד ריקארד סטארק ולאמו הליידי סטארק מבית מורמונט. אחיו הבכור היה בראנדון ואחריו נולדו בנז'ן וליאנה.


תוכן עניינים

ילדותו

בילדותו נשלח אדאראד, המכונה נד, לחניכות בקן נשרים אצל לורד ג'ון ארין שהיה מגן הבקעה וריבון המזרח. בקן נשרים הכיר נד את הנער שלימים נעשה מלך, רוברט באראתיאון.

אל הטורניר הגדול שנערך בהארנהול בשנת האביב הכוזב, באו מקן נשרים נד סטארק ורוברט באראתיאון. נד שהה שם עם משפחתו. באותו אירוע הכיר נד סטארק את הטוב בידידיו, האולנד ריד. כמו כן הכיר באותם ימים את הליידי אשארה דיין מסטארפול. אירוע נוסף שהתרחש באותו הטורניר ומיד לאחריו, אירוע שהשפיע ישירות ובאופן דראסטי על חייו של אדארד סטארק הצעיר, הייתה מערכת היחסים שנוצרה בין ראיגר וליאנה.


המלחמה

בעקבות חטיפתה של אחותו ליאנה בידי הנסיך ראיגאר טארגאריין, אחיו הבכור של נד, בראנדון, רכב בלוויית כמה רעים אל המבצר האדום במעלה מלך, עמד מחוץ לשעריו וקרא תיגר על הנסיך. המלך אסר אותו ואת בני לווייתו למעט אחד מהם, איתאן גלובר, שנשלח לזמן את אבותיהם אל המלך. לאחר שהמלך אאריז המטורף הוציא להורג את כל האסירים ואבותיהם בדרכים שונות ואכזריות, דרש הוא מלורד קן נשרים, ג'ון ארין, להסגיר לידיו את בני חסותו, אדארד סטארק ורוברט באראתיאון. ג'ון ארין סירב להפר את השבועה שנשבע להגן על הנערים כאילו היו בניו, וקרא את נושאי דגלו למרד. הנערים עצמם, שבעת שנהרגו הוריהם נעשו אף הם לורדים גדולים, כינסו אף הם את נושאי דגלם על מנת להלחם במלך המטורף. עזרה באה להם מלורדי הנהר, נושאי דגלו של לורד הוסטר טאלי. בתמורה לעזרה זו התחייב נד סטארק לשאת את קייטלין סטארק, ארוסתו של אחיו הבכור בראנדון, במקומו. כמו כן התחייב ג'ון ארין לשאת את אחותה הצעירה של קייטלין, ליסה. המרד שגדל מהתקוממות פשוטה למלחמה כוללת שהקיפה כמעט את כל שבע המלכויות נקרא לאחר מכן מלחמת החמס.

באותה מלחמה רכש לו נד שם כלוחם וכמצביא וזכה בכמה נצחונות גדולים. נצחונו הנחשב ביותר הוא נצחונו מול ראנדיל טארלי, לורד תל קרן. מצביא מהולל והמפקד הקבוע של חיל החלוץ של צבא טיירל. כמו כן סיפרו עליו שקטל במו ידיו את האביר המפורסם סר ארתור דיין, הקטלני בשבעת אבירי משמר המלך של אאריז המטורף. באותו קרב סייע בידו ידידו הטוב האולנד ריד שאותו הכיר כאמור בטורניר בשנת האביב הכוזב. לאחר הקרב מצא אדארד סטארק את ליאנה כשהיא גוססת ובטרם מותה הבטיח לה הבטחה שייסרה אותו וגבתה ממנו מחיר יקר במשך כל חייו.


לורד וינטרפל

לאחר המלחמה חזר אדארד סטארק לוינטרפל שם היה הלורד וריבון הצפון, תחת מלכותו של ידיד נעוריו, רוברט באראתיאון. כאשר נד חזר לוינטרפל, הביא איתו לשם תינוק ומינקת. התינוק נודע בציבור כבנו הממזר ונשא את השם ג'ון שלג. השמועות בין המשרתים סיפרו כי זה היה בנו שילדה לו הליידי אשארה דיין שהתאהבה בו בזמן הטורניר בשנת האביב הכוזב ונפגשה איתו במהלך המלחמה. לאחר זמן קצר הובאה לוינטרפל אשתו הצעירה של נד עם בנו החוקי הבכור רוב סטארק, המכונה רוב. קייטלין ילדה לנד לאחר מכן עוד שתי בנות ושני בנים. סאנסה, אריה, בראן וריקון. תקופת שלטונו של נד סטארק בוינטרפל ידועה כתקופה של שלום ושקט. החוק נשמר ופשוטי העם יכלו לנוע בדרכים בבטחון מלא ללא חשש משודדים או פורעי חוק. נד סטארק נודע לשם כאדם בעל מוסר, כבוד ומחוייבות. אנשיו הקרובים, פשוטי העם שלו ונושאי דגלו העריכו אותו וכיבדו אותו מאוד. לורד וינטרפל נושא את חרבו הגדולה והעתיקה קרח, העשוייה פלדה וואליריאנית וגילה יותר מארבע מאות שנה. לורד וינטרפל מחזיק באמונתם העתיקה של בני סטארק וראשוני האדם כי האדם הגוזר את דין המוות צריך ליישמו בעצמו. לכן כל פעם שנגזר דין מוות, רוכב לורד סטארק למקום ומבצע אותו בעצמו. לאחר שעזר לידידו המלך רוברט באראתיאון לדכא את המרד של לורד באלון גרייג'וי, לוקח איתו לורד סטארק בדרכו חזרה לוינטרפל כבן חסותו את בנו הצעיר של באלון גרייג'וי, תיאון. מכאן ואילך גדל תיאון גרייג'וי בוינטרפל כבן חסותו של לורד סטארק, אוכל על שולחנו, מתאמן עם בניו ומקבל את הדרכתו.

ימין המלך

לאחר כחמש עשרה שנים של שקט, מת לורד ג'ון ארין שכיהן בכל משך הזמן הזה כימין המלך. המלך רוברט באראתיאון בא לביקור בוינטרפל ושם הציע לידיד נעוריו אדארד סטארק את התפקיד המכובד. בשל חשדות על מותו של ג'ון ארין ובשל חשש שסירובו יעורר חשדות ומריבות, קיבל עליו נד את התפקיד בלב ולב ויצא למעלה מלך. קדמו ליציאתו דרומה שני אירועים שהכבידו עליו. ג'ון שלג, בנו הממזר ביקש להשבע למשמר הלילה. כמו כן, בנו בראן נפל ממגדל בשעת טיפוס ופרפר בין חיים למוות. כבר בדרך למעלה מלך מתאכזב נד לגלות שהמלך הוא אינו האדם שזכר מתקופת חניכותו בקן נשרים. נד מגלה שעליו בעצם לשלוט בפועל, בין גחמותיו של המלך ותככיהם של המלכה ואנשי החצר. נד סטארק שכאמור, היה ידוע כאיש מוסר וכבוד, סירב לבחוש בקדירת התככים, אך המשיך בעקשנות לחקור את מותו של ג'ון ארין. לאחר זמן מה נודע לו סוד אפל שסיבך אותו ביותר. בזמן התרחשות כל האירועים הללו, קייטלין סטארק שחשדה בטיריון לאניסטר שניסה לרצוח את בנה בראן, לקחה אותו בשבי בפונדק בפרשת דרכים והובילה אותו איתה לקן נשרים, אל אחותה ליסה ארין. כתוצאה מכך, ג'יים לאניסטר, אביר במשמר המלך המכונה הקוטל מלך, אחיה של המלכה ושל טיריון לאניסטר, תוקף את נד ואת אנשיו ברחובות מעלה מלך. אנשיו של נד נהרגים והוא שובר את רגלו.

הסוף

רוברט באראתיאון, המלך וידיד נעוריו של אדארד סטארק, מת בעטיה של תאונת ציד מפוקפקת. ביממה שלאחר מכן, לאחר תככים רבים ומפותלים, מצא את עצמו לורד וינטרפל, ריבון הצפון וימין המלך, מושלך לתאים השחורים בהאשמה כוזבת של בגידה במלכו וכל אנשיו נרצחו. בתו סאנסה מוחזקת בחצר כאורחת של המלכה ובת ערובה. בתו הצעירה אריה מצליחה להמלט. על מנת להציל את חיי בתו, מקבל על עצמו נד להודות בבגידה בפומבי, אז הובטחה לו חנינה שתמיר את עונש המוות בשירות עד סוף ימיו במשמר הלילה. התוכניות משתבשות כשג'ופרי המלך הילד מתערב בזמן הוידוי הפומבי. נד מוצא להורג לאלתר בידי דיין המלך סר איליין פיין, באמצעות חרבו שלו, קרח, על מדרגות הספט הגדול של באילור במעלה מלך. בתו הצעירה אריה עדה לאירוע לצדו של יורן, אח במשמר הלילה.

קבורתו

לאחר כשנתיים, טיריון לאניסטר שכיהן באותה תקופה כימין המלך, שולח במחווה של טוב לב ושל רצון טוב את עצמותיו של אדארד סטארק בחזרה לוינטרפל.

כלים אישיים